Dostupnost bytů na hypoteční úvěr v Česku: Vývoj od března 2020
Dostupnost bytů na hypoteční úvěr v Česku se od března 2020 zhoršila o přibližně 125 procent. Tento alarmující nárůst je zachycen v indexu dostupnosti bytů, který využívá data analytické společnosti EMA data. Cílem tohoto indexu je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen na celostátní úrovni, ale také v jednotlivých regionech. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.
Při výpočtu indexu se zohledňuje splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 metrů čtverečních, což je podle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index vychází z průměrné ceny za metr čtvereční bytu v osobním vlastnictví a průměrné úrokové sazby hypoték se splatností 30 let. Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné, a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.
V současnosti se Praha nachází na hodnotě indexu 1,758, což znamená, že dostupnost bytů se od března 2020 zhoršila o zhruba 75 procent. Královéhradecký kraj nyní vede s indexem 2,670, zatímco Ústecko, které dříve mělo nejhorší dostupnost, má index 2,502. Kromě Prahy a Karlovarského kraje se žádný jiný kraj nedostal pod hranici 2. V ostatních regionech je aktuálně nedostupnost bytů o více než sto procent vyšší než v březnu 2020.
Podle Davida Eima, místopředsedy představenstva Gepard Finance, zájem o hypoteční úvěry odráží poptávku po investicích do nemovitostí, ať už pro vlastní bydlení, nebo jako investiční produkt. „Průměrná výše hypotečního úvěru se poprvé v historii přehoupla přes čtyři miliony korun. Před rokem byla průměrná hypotéka asi 3,4 milionu Kč, což představuje nárůst o 600 tisíc korun za jediný rok,“ dodává Eim.
Ceny nemovitostí po krátkém poklesu opět rostou. Petr Zámečník, Chief Content Officer EMA data, upozorňuje, že stabilizace hypotečních sazeb nevedla k posunu indexu dostupnosti bytů vzhůru, a ten zůstal prakticky na nezměněné hodnotě 2,229. Očekává se, že ceny nemovitostí budou v následujících měsících nadále růst, jakmile se hypoteční sazby stabilizují a příjmy domácností začnou opět růst.
Pokud se podíváme na průměrné splátky hypoték, Pražané platí nejvíce, konkrétně 35 963 korun měsíčně. Následuje Jihomoravský kraj s průměrnou splátkou 23 604 Kč a Středočeský kraj, kde vlastníci bytů vynaloží měsíčně přes 21 tisíc korun. Naopak v Ústeckém kraji je průměrná hypoteční splátka nejnižší, a to 9 881 korun.
Celorepublikový průměr měsíčních splátek se mírně zvýšil z 19 437 korun na 19 697 korun. Tento vývoj naznačuje, že i přes stagnaci nebo mírný růst hypotečních sazeb, ceny nemovitostí budou pravděpodobně i nadále růst.
Závěr
Závěrem lze říci, že situace na trhu s nemovitostmi v Česku je stále velmi dynamická a dostupnost bytů se stává pro mnoho lidí stále větší výzvou. Je důležité sledovat vývoj na trhu a přizpůsobit se aktuálním podmínkám, ať už jako kupující, nebo jako investoři.
Zdroj:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-hypoteka-index-dostupnosti-bytu-151245